مشمولان فارغ التحصيل خرداد و تيرماه دانشگاه ها ، مي توانند دو نوبت کنکور دهند

 به نقل از سازمان نظام وظیفه عمومی:برابر ماده 2 آيين نامه اجرايي معافيت تحصيلي مصوب آذر ماه 92 هيئت وزيران ، مشمولان داراي مدرک ديپلم و پيش دانشگاهي و همچنين فارغ التحصيلان مقاطع دانشگاهي چنانچه در مهلت يکساله پس از فراغت از تحصيل در هر مقطع ، در يکي از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي پذيرفته شوند در صورتي که فاقد غيبت باشند مي توانند از معافيت تحصيلي براي مقطع بالاتر استفاده نمايند.
منظور از مهلت يکساله معرفي پس از فراغت براي مشمولان فارغ التحصيل خرداد تا شهريور ، يکسال تحصيلي است که از مهر ماه شروع و تا پايان شهريور ماه سال بعد ادامه مي يابد.

به عنوان مثال : دانش آموز يا دانشجويي که در خرداد ماه سال 92 در سقف مجاز سنوات تحصيلي فارغ التحصيل شده چنانچه تا پايان شهريور ماه 93 در دانشگاه پذيرفته شود،از اول مهرماه 93 مي تواند در مقطع بالاتر ادامه تحصيل دهد و از معافيت تحصيلي برخوردارشود.


اين قاعده براي دانش آموزان در سال گذشته اجرايي شد و براي دانشجويان از مهر ماه سال جاري به مرحله اجرا در خواهد آمد،با پيش بيني اين تسهيلات در آيين نامه معافيت تحصيلي، مشمولان فارغ التحصيل خرداد و تيرماه نيز مي توانند همانند فارغ التحصيلان شهريور ماه،دو نوبت در آزمون سراسري دانشگاه ها شرکت نمايند.


دارندگان برگ آماده به خدمت بدون غيبت که مهلت اعزام آنان سپري نشده ،در صورت قبولي در يکي از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي ،مي توانند از معافيت تحصيلي مقطع بالاتر استفاده کنند.


برچسب‌ها: سربازي, معافيت تحصيلي
نوشته شده در یکم مرداد ۱۳۹۴ توسط ابوالقاسم مستقيمي
مقررات معافيت تحصيلي و وظيفه عمومي در كنكور 93

پيوست شماره 1- مقررات وظيفه عمومي

موارد ذيل از دفترچه ثبت نام كنكور 93 نقل شده است

براي شركت در آزمون سراسري سال 1393 لازم است « مرد » بر اساس اعلام رسمي سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران، داوطلبان

يكي از شرايط مشروحه ذيل را دارا بوده و كد مربوط را در بند 29 فرم تقاضانامه ثبت نام اينترنتي درج نمايند.

كد 1) داشتن كارت پايان خدمت .

كد 2) داشتن كارت معافيت دائم (كفالت، پزشكي، ايثارگران و موارد خاص).

كد 3) مشمولان داراي برگ معافيت موقت بدون غيبت (پزشكي، كفالت و ساير...) در مدت اعتبار آن.

 كد 4) دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه يا پيش دانشگاهي كه به صورت پيوسته مشغول به تحصيل بوده و تا تاريخ 93/6/31در سنوات مجاز تحصيلي،فارغ االتحصيل مي شوند.

كد 5) فارغ التحصيلان ديپلم به شرط اتمام تحصيل حداكثر تا پايان 22 سالگي و پيش دانشگاهي به شرط اتمام تحصيل حداكثر تا پايان 24 سالگي به صورت

پيوسته و حضوري (مدارس روزانه، بزرگسالان و آموزش از راه دور) و مشروط به اينكه از تاريخ فراغت از تحصيل آنان در مقطع ديپلم يا پيش دانشگاهيتا زمان قبولي قطعي و ثبت نام در دانشگاه بيش از يكسال سپري نشده و وارد غيبت نشده باشند.

تبصره 1- دانش آموزاني در شمول اين بند قرار مي گيرند كه دوره متوسطه را پيش از سال 91 شروع كرده باشند و افرادي كه دوره متوسطه (سال اولمتوسطه) را از مهر 91 آغاز كرده باشند، سقف مجاز سنوات تحصيلي آنان حداكثر تا پايان 20 سالگي خواهد بود.

تبصره 2- افرادي كه در سن مشموليت ترك تحصيل حضوري كرده و به صورت داوطلب آزاد موفق به اخذ مدرك ديپلم يا پيش دانشگاهي شده اند، در شمولاين بند قرار نداشته و صرفاً در صورتي مي توانند از معافيت تحصيلي دانشگاه استفاده نمايند كه وارد غيبت نشده باشند.

كد 6) دانش آموزاني كه قبل از سن مشموليت ( 18 سالگي تمام) موفق به اخذ ديپلم يا پيش دانشگاهي به صورت حضوري يا غير حضوري (داوطلب آزاد) شدهباشند، به شرط نداشتن غيبت.

بقيه مطالب را در ادامه مطلب بخوانيد

 


برچسب‌ها: كنكور, سربازي

ادامه مطلب
نوشته شده در نوزدهم آذر ۱۳۹۲ توسط ابوالقاسم مستقيمي

معافیت تحصیلی سربازان حین خدمت قبول‌شده در دانشگاه‌ها

» سرویس: اجتماعي - حوادث، انتظامي
2451.JPG

سازمان وظیفه‌عمومی ناجا نحوه معافیت تحصیلی سربازان حین خدمت قبول شده در دانشگاه‌ها را تشریح کرد.

به گزارش سرویس «انتظامی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سربازانی که در حین خدمت دوره ضرورت، در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته می‌شوند لازم است با مراجعه به دانشگاه مربوط، برگه درخواست معافیت تحصیلی را اخذ و به وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت مراجعه کنند. وظیفه عمومی پس از بررسی وضعیت مشمول، چنانچه غایب نباشد وی را برای ترخیص از خدمت به یگان خدمتی معرفی می‌کند تا پس از تسویه حساب به وظیفه عمومی مراجعه و با اخذ معافیت تحصیلی، به دانشگاه مربوطه مراجعه و ثبت‌نام قطعی کند.

مشمولانی که بدون غیبت بخدمت اعزام شده و در حین خدمت مرتکب فرار شده‌اند برای بهره‌مندی از معافیت تحصیلی، از خدمت ترخیص نخواهند شد.

تبصره: ترخیص سربازان برای تحصیل در مقطع کاردانی امکان‌پذیر نیست.

به منظور فراهم‌کردن شرایط مساعد برای تحصیل مشمولانی که بخدمت اعزام شده‌اند، محدودیت یکساله فراغت از تحصیل تا اشتغال به تحصیل در مقطع بعدی، برای این قبیل اشخاص رعایت نمی‌شود و اگر بیش از یکسال هم از تاریخ انصراف آنها گذشته باشد نیز ترخیص می‌شوند.

تحصیل همزمان با خدمت (حتی در صورت تائید دانشگاه )مجاز نبوده و برای اینگونه دانشجویان معافیت تحصیلی صادر نخواهد شد.

منبع خبرگزاري مهر


برچسب‌ها: سربازي
نوشته شده در دوم آذر ۱۳۹۲ توسط ابوالقاسم مستقيمي

ضوابط ثبت نام مشمولان در دانشگاه ها وموسسات آموزش عالي مهر 1392

يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٢

1- با توجه به حذف شرط پذيرش دانشجو در دانشگاه ها از طريق آزمون سراسري، لذا صدور معافيت تحصيلي براي دانشجويان پذيرفته شده درتمام دوره‌هاي تحصيلي داراي مجوزازشوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم،تحقيقات وفناوري بلامانع مي باشد.

بنابراين تحصيل دانشجويان در دوره هاي پودماني، فراگير، بين الملل، مجازي وساير مقاطع تحصيلي بدون آزمون مجاز بوده وداوطلبان صرفاً با اعلام پذيرش از سوي دانشگاه و در صورت نداشتن غيبت، واجد شرايط بهره مندي از معافيت تحصيلي مي باشند.

2- مبناي پذيرش در دانشگاه ها چه با شركت در آزمون وچه بدون آزمون، تاريخ ثبت نام در دانشگاه مي باشد.البته در موارد خاص به جهت مساعدت به دانشجو، تاريخ اعلام قطعي قبولي از سوي سازمان سنجش نيز مي تواند مبناي پذيرش قرار گيرد.

3- كليه دانش آموزاني كه قبل از سن مشموليت ويا در سن مشموليت ودر ماه هاي خرداد و تير سال1391 فارغ التحصيل شده اند جهت تحصيل در دانشگاه از مهر 1392منعي نداشته وبايد پس از اخذ برگ درخواست معافيت تحصيلي از دانشگاه، به يكي از دفاتر پليس+10 مراجعه نمايند.


فارغ التحصيل شده اند جهت تحصيل در دانشگاه از مهر 1392منعي نداشته وبايد پس از اخذ برگ درخواست معافيت تحصيلي از دانشگاه، به يكي از دفاتر پليس+10 مراجعه نمايند.

- منظور از فراغت قبل از سن مشموليت در اين بند اين است كه دانش آموزدر سالي كه طي آن سال به سن 18 سالگي تمام  مي رسد فارغ التحصيل شود.(سال تولد+18)

تبصره1: مشمولاني كه درخواست اعزام به خدمت داده وبراي آنان برگ اعزام صادر شده وخود را در موعد مقرر براي اعزام معرفي ننموده اند غايب محسوب شده وشرايط ادامه تحصيل نخواهند داشت.

تبصره 2: دانش آموزاني كه درسن 17سالگي(سال تولد+17) يا قبل از آن درمقطع ديپلم ياپيش دانشگاهي فارغ التحصيل شده اند برابر ماده (19) قانون پس از رسيدن به 18 سالگي تمام، 6 ماه مهلت معرفي خواهند داشت وچنانچه در مهلت
 6 ماهه معرفي، در دانشگاه پذيرفته شوند شرايط استفاده از معافيت تحصيلي را خواهند داشت.           قابل توجه گويا اين ماده قانون تغييراتي كرده زيرا يكي از خوانندگان مطالب، از مشاوره نظام وظيفه مهلت را پرسيده كه پاسخ را مي توانيد با كليك در اينجا بخوانيد

4- فارغ التحصيلان ديپلم يا پيش دانشگاهي، متولدين سالهاي قبل چنانچه ديپلم شاخه‌ي فني حرفه اي وكار ودانش را حداكثر تا پايان 22 سالگي وپيش دانشگاهي را تاپايان 24 سالگي وبه صورت حضوري به اتمام رسانده باشند با رعايت ساير ضوابط، از معافيت تحصيلي مقطع بالاتر استفاده خواهند كرد.

5- دانشجويان اخراجي تا پايان خدمت يا اخذ معافيت دايم، از نظر مقررات وظيفه عمومي مجاز به ادامه تحصيل نمي‌باشند.

6- ميزان سنوات تحصيل در مقاطع مختلف براي دانشجويان ورودي مهر سال 1390 وبه بعد برابر جدول ذيل مي باشد ودانشگاه موظف است هنگام ثبت نام، مشمولان را نسبت به آن توجيه نمايد.                

م مقطع

ميزان سنوات

كارداني

5/2 سال

كارشناسي ناپيوسته

3 سال

كارشناسي پيوسته

5 سال

كارشناسي ارشد پيوسته

6 سال

كارشناسي ارشد ناپيوسته

3 سال

دكتري پزشكي پيوسته

8 سال

دكتري تخصصي

6

 

تبصره1: در مواقع ضروري وبا تشخيص واعلام كميسيون موارد خاص دانشگاه به وظيفه عمومي، حداكثر يك سال به مدت هاي تحصيل اعلام شده در بند 6 اضافه خواهد شد.

تبصره2: دانشجويان ورودي مهر 1390وبه بعد كه در مهلت معرفي فارغ التحصيل مي گردند برابر ماده(35) قانون خدمت وظيفه عمومي شرايط استفاده از معافيت تحصيلي براي مقاطع بالاتر را نخواهند داشت.

7- فارغ التحصيلان مقطع كارداني وكارشناسي صرفاً مجاز به شروع به تحصيل در مقطع ناپيوسته بالاتر بوده وشرايط ادامه تحصيل در مقطع پيوسته بالاتر را نخواهند داشت مگررشته هايي كه با تاييد وزارت علوم يا بهداشت فاقد مقطع ناپيوسته بالاتر باشند كه در اين صورت سنوات تحصيل طي شده مقطع قبلي در سنوات مقطع جديد لحاظ خواهد شد.

8-‌ سربازان وظيفه حين خدمت درصورتي كه درمقاطع كارشناسي وبالاترپذيرفته شوند به شرط نداشتن غيبت اوليه‌،‌برابر روش مربوط از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند شد.

تبصره ‌: ‌ترخيص سربازان جهت تحصيل در مقطع كارداني مجاز نمي‌باشد.

9- سربازان حين خدمت از شرط عدم گذشت بيش از يكسال از تاريخ فراغت يا انصراف مستثني بوده و در صورت نداشتن غيبت و احراز ساير شرايط‌،‌ پس از ترخيص از خدمت‌، ‌از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند شد.

10- تحصيل هم‌زمان با انجام خدمت سربازي در هيچ‌يك از مقاطع تحصيلي مجاز نبوده و براي اينگونه دانشجويان معافيت تحصيلي صادر نخواهد شد.

11- دانشجوياني كه تمايل به انصراف و شروع به تحصيل مجدد دارند‌، ‌در طول دوره‌هاي تحصيلي‌(از ديپلم تا دكتري) فقط يكبار مجاز به انصراف در سنوات قانوني‌(سنوات اوليه تحصيل) ‌بوده و حداكثر تا يكسال بعد از تاريخ انصراف مي‌توانند مجدداً شروع به تحصيل نمايند.تحصيل اينگونه دانشجويان در مقطع پايين‌تر نيز منعي نخواهد داشت.

تذكر: ملاك يكبار انصراف از تاريخ 22/8/1390 به بعد بوده و افرادي كه قبل از اين تاريخ انصراف داده باشند جزء يكبار انصراف آنان محسوب نخواهد شد.

12- دانشجويان مقاطع كارشناسي و بالاتر كه پس از انصراف‌، ‌موفق به دريافت مدرك تحصيلي مقطع پايين‌تر مي‌شوند در حكم فارغ‌التحصيل بوده و به عنوان دانشجوي انصرافي محسوب نمي‌شوند.بنابراين چنانچه مدرك اخذ شده‌، ‌در سنوات مجاز تحصيل همان مقطع يعني مقطع پايين‌تر به مشمول تعلق گرفته باشد‌، ‌ادامه تحصيل وي در مقطع بالاتر بلامانع است‌، ‌در غير اينصورت مشمول مجاز به تحصيل در مقطع بعدي نخواهد بود.

مثال‌: چنانچه مشمولي در دوره كارشناسي ثبت‌نام و پس از گذشت سه‌سال، از تحصيل انصراف داده و مدرك كارداني توسط دانشگاه به وي اعطا شود‌،‌ مجاز به تحصيل در مقطع بالاتر مي‌باشد ليكن چنانچه سنوات تحصيل اين مشمول از سه‌سال بيشتر گردد وي شرايط تحصيل در مقطع بالاتر را از دست خواهد داد.

13- طلاب حوزه ها‌ي علميه كه داراي معافيت تحصيلي حوزوي صادره از سوي وظيفه عمومي مي‌باشند‌، ‌مادامي كه اشتغال به تحصيل آنان در حوزه از سوي مركز مديريت حوزه علميه استان محل تحصيل تأييد شود مي‌توانند بدون اخذ معافيت تحصيلي دانشجويي‌، ‌در دانشگاه تحصيل نمايند و در صورتي كه معافيت تحصيلي حوزوي آنان به هر دليل لغو گردد مجاز به ادامه تحصيل در دانشگاه نبوده و مي‌بايست مراتب جهت تعيين تكليف به وظيفه عمومي محل تحصيل اعلام گردد.دانشگاه موظف است اعتبار معافيت تحصيلي طلاب حوزه‌هاي علميه را در ابتداي هر سال تحصيلي كنترل و از مراجع ذيربط استعلام نمايد.

14- در صورتي كه دانشجو قبل از ثبت‌نام در دانشگاه، در مراحل رسيدگي به معافيت پزشكي قرار داشته باشد‌، ‌ادامه رسيدگي به درخواست پزشكي وي بلامانع است.

15- دارندگان كارت معافيت دائم و پايان خدمت هم‌چنين افرادي كه داراي 50 سال تمام مي‌باشند‌(متولدين نيمه اول 1342و قبل از آن)‌جهت ثبت‌نام نيازي به اخذ معافيت تحصيلي ندارند.

16- دارندگان معافيت موقت‌(پزشكي وكفالت) ‌مي‌توانند در طول مدت اعتبار معافيت‌، ‌به تحصيل اشتغال يابند ليكن ادامه تحصيل آنان پس از اتمام اعتبار معافيت موقت‌،‌ منوط به داشتن شرايط و صدور معافيت تحصيلي خواهد بود.

17- متعهدين به‌خدمت در سازمان‌هاي دولتي وكاركنان رسمي نيروهاي مسلح در صورت ارائه گواهي اشتغال به‌خدمت و موافقت از سازمان مربوط مي‌توانند در دانشگاه ثبت‌نام نموده و نياز به اخذ معافيت تحصيلي ندارند.

18- سربازاني كه خدمت دوره ضرورت آنها حداكثر تا 30/11/1392 به اتمام مي‌رسد در صورت موافقت دانشگاه مي‌توانند شروع به تحصيل خود را تا اتمام خدمت به تعويق بياندازند‌.‌بديهي است اشتغال به تحصيل آنان با ارائه كارت پايان خدمت يا گواهي اتمام خدمت صادره از سوي نيروهاي مسلح امكان پذير مي‌باشد.

19- تغيير رشته وانتقال دانشجويان به دانشگاه ها ومؤسسات آموزش عالي ديگر براساس مقررات آموزشي مربوط وبا رعايت شرايط ذيل امكان پذيرخواهد بود.

1- بدون انصراف از تحصيل قبلي وبدون شركت مجدد در آزمون يا پذيرش جديد(بدون آزمون) باشد.

2- تغيير رشته وانتقال در همان مقطع صورت گرفته باشد.تغيير رشته به مقطع پايين تردر چهارچوب سقف سنوات تحصيلي مربوط بلامانع است.

3- امكان فراغت از تحصيل در سقف مجاز سنوات تحصيلي وجود داشته باشد.

20- دانشجوياني كه پس از شروع به تحصيل در نيمسال اول وبا اعلام نتايج قبولي رشته هاي نيمه متمركز از سوي سازمان سنجش، در نيمسال دوم پذيرفته مي شونددر حكم دانشجويان انتقالي بوده ونيازي به انصراف ندارند.معافيت تحصيلي اين دسته از دانشجويان با احتساب سنوات تحصيلي طي شده، به مقطع جديد تبديل خواهد شد.در اينگونه موارد، تغيير رشته توأم با انتقال وتغيير مقطع بلامانع بوده مشروط به اينكه اين افراد در يك آزمون شركت كرده وپذيرفته شده همان آزمون باشند.

منبع http://vazifeh.police.irبرچسب‌ها: كنكور, دانشگاه آزاد, سربازي
نوشته شده در سی و یکم شهریور ۱۳۹۲ توسط ابوالقاسم مستقيمي

تكليف متولدين بعد از خرداد براي دانش آموزان سرباز چيست؟ 

خبر خوش برای کنکوری‌ها


رییس سازمان وظیفه عمومی ناجاسردار سیدحمید  صدرالسادات درباره شرایط ادامه تحصیل مشمولان دیپلم و دارندگان مدرک پیش‌دانشگاهی نیز گفت: متاسفانه به علت مشکلی که در قانون وجود داشت، مشمولانی که در خردادماه مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی خود را دریافت می‌کنند، تنها امکان یک بار شرکت در کنکور را داشته و این در حالی است که اگر هر یک از این افراد در درسی نمره قبولی را کسب نکرده و در شهریورماه مدرک خود را بگیرند، امکان دو بار شرکت در کنکور را به دست می‌آوردند که همین موضوع سبب شده بود عده‌ای با انداختن خود در یک درس، در شهریور ماه فارغ‌التحصیل شوند.

رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان اینکه این موضوع توسط سازمان شناسایی و رفع شد، گفت: در حال حاضر قوانین برای آن دسته از مشمولانی که بعد از اخذ مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی، در خردادماه قصد شرکت در کنکور را دارند، همانند فارغ‌التحصیلان شهریور شده و این افراد می‌توانند دو بار در کنکور شرکت کنند. البته این موضوع برای افرادی که قصد شرکت در کنکور را دارند، صدق نمی‌کند و آنان به فاصله یک سال از خردادماه فرصت دارند که وضعیت سربازی خود را مشخص کنند.

نقل از  :http://www.javanemrooz.com/news/page-53087.aspx


برچسب‌ها: اعزام به خدمت, معافيت تحصيلي, سربازي
نوشته شده در بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ توسط ابوالقاسم مستقيمي

فراخوان مشمولان سال 74 برای تعیین تکلیف وضعیت سربازی

پلیس > نظام وظیفه- همشهری آنلاین:
سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی اعلام کرد تمامی متولدان ذکور سال 74 که امسال به سن مشمولیت می‌رسند باید نسبت به تعیین تکلیف وضعیت مشمولیت اقدام کنند.

مهر نوشت: سازمان وظیفه عمومی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برابر ماده (2) قانون خدمت وظیفه عمومی، هرفرد ذکور ایرانی از اول ماهی که طی آن به سن 18 سال تمام می‌رسد مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی بوده و باید به منظور تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خویش، از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) اقدام کند.

براساس این اطلاعیه، لازم است که مشمولان در همین رابطه نسبت به موارد زیر آگاهی داشته و مطابق ضوابط مطرح شده عمل کنند:

الف) افرادی که قبل از ورود به سن مشمولیت ترک تحصیل کرده،انصراف داده ،اخراج شده یا فارغ التحصیل شده‌اند، پس از رسیدن به 18 سال تمام (سن مشمولیت) ظرف مدت شش ماه مهلت داشته تا خود را معرفی کنند.

ب) دانش آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی که پس از رسیدن به 18 سال تمام (سن مشمولیت) ،همچنان از معافیت تحصیلی بهره‌مند بوده، درصورت ترک تحصیل، انصراف، اخراج و فراغت ازتحصیل حداکثر به مدت یکسال مهلت داشته تا وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند.

این اطلاعیه تاکید کرد: مشمولان در صورتیکه در موعدهای تعیین شده وضعیت خدمتی خویش را مشخص نکنند وارد غیبت شده و با محرومیت‌هایی نظیر: ممنوعیت خروج از کشور، عدم امکان ادامه تحصیل، اخذ گواهینامه راهنمایی و رانندگی مواجه می‌شوند.نوشته شده در بیستم فروردین ۱۳۹۲ توسط ابوالقاسم مستقيمي
جزئیات جذب «معلمان‌ وظیفه» در آموزش و پرورش+جدول افراد مجاز برای ثبت‌نام

خبرگزاری فارس: مشمولین واجد شرایط دارای برگه آماده به خدمت بدون مُهر غیبت که تاریخ اعزام آنها از اسفندماه 91 تا تیرماه 92 است، می‌توانند برای تدریس در آموزش و پرورش به عنوان «معلم وظیفه» ثبت‌نام کنند.

خبرگزاری فارس: جزئیات جذب «معلمان‌ وظیفه» در آموزش و پرورش+جدول افراد مجاز برای ثبت‌نامبه گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، در بخشنامه به‌کارگیری معلمان‌وظیفه آمده است: از مشمولین واجد شرایط دارای برگه آماده به خدمت بدون مُهر غیبت که تاریخ اعزام آنها از اسفندماه 91 تا تیرماه 92 است، از تاریخ وصول بخشنامه لغایت تاریخ مندرج در جدول زیر، ثبت نام صورت گیرد (در صورت تکمیل ظرفیت استان در هر مرحله، مرحله بعدی منتفی می‌شود.)

مرحلهافراد مجاز برای ثبت نامپایان ثبت نام و ارسال اسامی به گزینشدریافت پاسخ گزینشارسال اسامی پذیرفته شدگان به حوزه ستادی
اولدارندگان برگه اعزام

یکم اسفندماه 91 الی 30 تیرماه 92

18 بهمن ماه 139114 فروردین 13929 اردیبهشت

1392

دومدارندگان برگه اعزام یکم اردیبهشت ماه 92 الی 30 تیرماه 92دوم اسفندماه 139129 فروردین 1392
سومدارندگان برگه اعزام یکم اردیبهشت‌ماه 92 الی 30 تیرماه 9223 اسفندماه 13917 اردیبهشت 1392

در این بخشنامه آمده است: داوطلبان ‌باید در هنگام ثبت‌نام فرم تعهدنامه رعایت شئونات شغل معلمی و رعایت ضوابط عمومی گزینش در طول مدت خدمت و همچنین فرم پرسشنامه اطلاعات فردی گزینش را نیز تکمیل و پس از الصاق یک قطعه عکس به همراه تصویر تمام صفحات شناسنامه، به مسئول ثبت‌نام تحویل دهند. 

داوطلبان باید از سلامت کامل جسمی و روحی روانی، متناسب با شغل معلمی برخوردار باشند و برگه آماده به خدمت پذیرفته‌شدگان باید ممهور به مُهر انجام واکسیناسیون باشد.

برنامه وزارت آموزش و پرورش، انتخاب مشمولینی است که کسر خدمت ندارند؛ متقاضیان در صورت ارائه اطلاعات ناصحیح و ناقص، ملزم به جبران خسارت مادی ناشی از «خروج قبل از پایان سال تحصیلی» هستند.

در این بخشنامه تأکید شده است: به‌کارگیری پذیرفته‌شدگان با مدرک تحصیلی فوق دیپلم در دوره متوسطه صرفاً در شاخه‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش به عنوان استادکار (در رشته تحصیلی مرتبط) مجاز خواهد بود.

اشتباه در ثبت مشخصات پذیرفته‌شدگان (به ویژه کد ملی)، موجب حذف فرد شده و مسئولیت آن به عهده اداره کل آموزش و پرورش استان است.

به گزارش فارس، بخشنامه به‌کارگیری معلمان‌وظیفه از سوی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شده است.

نقل از : خبرگزاري فارس


برچسب‌ها: سربازي
نوشته شده در ششم بهمن ۱۳۹۱ توسط ابوالقاسم مستقيمي
قابل توجه دانشجويان انصرافي و اخراجي

به گزارش اداره اجتماعي سازمان وظيفه عمومي ناجا، سرهنگ "محمد رضا اكبر حلوايي "معاون مشمولان و امور معافيت هاي اين بيان داشت : دانشجويان در طول مدت تحصيل ، از ديپلم تا دكتراي تخصصي، فقط يكبار مجاز به انصراف و شروع به تحصيل مجدد دردانشگاه و رشته ديگر ،مي باشند.

وي درخصوص شرايط دانشجويان انصرافي اظهارداشت:  اين دسته ازدانشجويان چنانچه تمايل به ادامه تحصيل داشته باشند مي بايست حداكثر تا يكسال بعد از تاريخ انصراف ، در دانشگاه و مقطع جديد شروع به تحصيل نمايند، كه در اين صورت مدت تحصيل قبلي آنها ، درسنوات مقطع جديد لحاظ نخواهد شد.

معاون مشمولان و امور معافيت هاي اين سازمان افزود: همچنين قبولي اين دسته ازافراد در مقطع پائين تراز مقطع قبلي  نيز بلامانع مي باشد.     

سرهنگ حلوايي درباره شرايط بازگشت به تحصيل دانشجويان انصرافي به دانشگاه و رشته قبلي آنان ، گفت : افراد مذكور در صورتيكه در مهلت يكساله پس از انصراف،به خدمت اعزام نشده باشند با موافقت دانشگاه مربوطه مبني بر بازگشت به تحصيل ، از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند شد.  

وي درادامه افزود:وقفه ايجاد شده براي دانشجويان انصرافي كه با بازگشت به تحصيل آنان در رشته و دانشگاه قبلي موافقت شده ، جزء سنوات تحصيلي آنان محاسبه نخواهد شد وديگر اين افراد مجاز به انصراف مجدد نمي باشند.

معاون مشمولان و امور معافيت هاي اين سازمان در خصوص شرايط دانشجويان اخراجي  گفت : دانشجويان اخراجي ، تنها در صورت دريافت كارت پايان خدمت دوره ضرورت ويا معافيت از خدمت، مجاز به بازگشت به تحصيل مي باشند.

اين مقام مسئول در ادامه افزود: درمواردي كه اخراج دانشجويان از تحصيل به اشتباه صورت گرفته يا بنا بدلايل موجه دانشگاه اخراج را منتفي اعلام نمايد ، با تائيد كميسيون موارد خاص دانشگاه و اعلام كتبي آن ، در صورتيكه  بيش از يكسال از اخراج دانشجو نيز سپري نشده باشد در اين صورت بازگشت به تحصيل دانشجوي اخراجي بلامانع مي باشد

منبع http://police.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=Event&CategoryID=a1e98947-f745-40c1-83c2-578db36d1e55&LayoutID=004dddb7-9c96-4856-b9f3-6506b3510f83&ID=d17484d9-f366-4145-b866-f29fd2f61eaa


برچسب‌ها: سربازي, كنكور
نوشته شده در پنجم آبان ۱۳۹۱ توسط ابوالقاسم مستقيمي

مهلت معرفي مشمولان متولد 1373گروه ناجا- معاون مشمولان و امور معافيت هاي سازمان وظيفه عمومي ناجا چگونگي معرفي مشمولان متولد 1373 را شرح داد.

به گزارش اداره اجتماعي سازمان وظيفه عمومي ناجا ، سرهنگ "محمد رضا اكبر حلوايي " معاون مشمولان و امور معافيتهاي اين سازمان در خصوص مهلت معرفي مشمولان متولد 1373 اظهار داشت : برابر قانون خدمت وظيفه عمومي ،هر فرد ذكورايراني  ازاول  ماهي كه طي آن وارد سن 19 سالگي مي شود مشمول مقررات خدمت وظيفه عمومي است كه مي بايست در مهلت تعيين شده وضعيت خدمتي خويش را از  طريق دفاتر خدمات الكترونيك انتظامي (پليس+10) مشخص نمايند.

وي افزود: مشمولاني كه قبل از ورود به سن مشموليت در مقطع ديپلم يا پيش دانشگاهي فارغ التحصيل شده، ترك تحصيل نموده ،اخراج گرديده اند  ويا انصراف از تحصيل نموده اند با ورود به سن مشموليت به مدت شش ماه براي مشخص نمودن وضعيت خدمتي خويش مهلت خواهند داشت .

وي  گفت : بعنوان مثال متولدين شهريور ماه 73 كه در خرداد ماه سال 91 در مقطع ديپلم فارغ التحصيل شده اند با ورود به سن مشموليت (يعني ازاول شهريورماه ) به مدت شش ماه مهلت معرفي خواهد داشت .

اين مقام مسئول در ادامه افزود: در صورتيكه تاريخ فراغت از تحصيل ،انصراف از تحصيل و.... اين دسته از مشمولان  بعد از ورود به سن مشموليت باشد ازتاريخ مذكوربه مدت يكسال مهلت دارند تا وضعيت خدمتي خود را مشخص نمايند.

سرهنگ حلوايي بيان داشت : مشمولاني كه ازمعافيت موقت مانند كفالت يا پزشكي برخوردارشده اند، پس از انقضاء مدت اعتبار آن مي بايست ظرف يك ماه براي تجديد رسيدگي ، به مركز وظيفه عمومي محل سكونت خويش مراجعه نمايند

منبع :http://police.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&ID=ab7b08e6-5fc3-47e6-a66d-76f9aa70db71&LayoutID=26e2a87c-aaf5-4502-ba49-4b1e474cd4de&CategoryID=a1e98947-f745-40c1-83c2-578db36d1e55

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پيشنهاد زير را براي نظام وظيفه ارسال كردم 


شرح درخواست: با سلام و احترام در مصاحبه سرهنگ حلوايي آمده:وي گفت : بعنوان مثال متولدين شهريور ماه 73 كه در خرداد ماه سال 91 در مقطع ديپلم فارغ التحصيل شده اند با ورود به سن مشموليت (يعني ازاول شهريورماه ) به مدت شش ماه مهلت معرفي خواهد داشت .
اين مقام مسئول در ادامه افزود: در صورتيكه تاريخ فراغت از تحصيل ،انصراف از تحصيل و.... اين دسته از مشمولان بعد از ورود به سن مشموليت باشد ازتاريخ مذكوربه مدت يكسال مهلت دارند تا وضعيت خدمتي خود را مشخص نمايند.
معمولا دانش آموزان خوب خرداد فارغ التحصيل مي شوند ولي مطابق فرمايش ايشان آنها بهتر است فراغت از تحصيل خود را عمدا موكول به ديماه كنند تا از فرصت يكساله استفاده كنند دوپيشنهاد اين مشكل را حل ميكند 
1- به متولدين بعد از فراغت از تحصيل مهلت يكساله داده شود 
2- به اين قبيل دانش آموزان مهلت شركت در كنكور سال بعد داده شود و از هم اكنون اين مورد قانوني شود 
با تشكر


برچسب‌ها: سربازي, كنكور, اعزام به خدمت
نوشته شده در هفتم مهر ۱۳۹۱ توسط ابوالقاسم مستقيمي
دوشنبه

      جديد ترين ضوابط سال 91 1391/6/27

ضوابط ثبت نام مشمولان در دانشگاهها و موسسات آموزش عاليگروه ناجا- ضوابط ثبت نام مشمولان در دانشگاهها و موسسات آموزش عالي از سوي سازمان وظيفه عمومي ناجا اعلام شد.

به گزارش اداره اجتماعي سازمان وظيفه عمومي ناجا ،اين سازمان طي اطلاعيه اي اعلام داشت : با توجه به اينكه شرط پذيرش در دانشگاهها از طريق شركت درآزمون سراسري حذف شده است لذا تحصيل در دوره هاي پودماني ، فراگير ، بين الملل و ساير مقاطع تحصيلي بدون آزمون بشرط نداشتن غيبت ، نيز بلامانع مي باشد.

اين اطلاعيه ملاك پذيرش در دانشگاه را براي كساني كه از طريق آزمون سراسري در دانشگاه پذيرفته شده اند، تاريخ اعلام قطعي آزمون  وبراي كساني كه  بدون آزمون سراسري  در دانشگاه پذيرفته مي شوند ، تاريخ ثبت نام در دانشگاه اعلام داشت.

لازم به ذكر است :تنها با ادامه تحصيل  مشمولاني موافقت خواهد شد،كه قبولي آنان در دانشگاه  در مهلت يكساله بعد از فراغت از تحصيل مي باشد، كه اين دسته از مشمولين جهت ثبت نام مي بايست  با اخذ برگ درخواست معافيت تحصيلي از دانشگاه به دفاتر پليس +10 مراجعه نمايند .

قابل ذكر است :با توجه به تصويب قانون جديد وظيفه عمومي ، مشمولان غير غايبي  كه تاريخ فراغت از تحصيل آنان در مقطع ديپلم يا  پيش دانشگاهي خرداد ماه سال90 (30/3/90) بوده  در صورتيكه پذيرش يا اعلام قبولي آنان در دانشگاه تا پايان شهريور ماه 91 باشد، ادامه  تحصيل اين دسته از مشمولان  از مهر91 بلامانع خواهد بود.

گفتني است : دانش آموزاني كه پس از ترك تحصيل و در مهلت يكساله معرفي موفق به اخذ ديپلم يا پيش دانشگاهي بصورت دواطلب آزاد شده باشند به شرط عدم غيبت مجاز به ثبت نام بوده و از معافيت تحصيلي برخوردار مي شوند.

همچنين، كليه متولدين سال هاي 72و73 در صورت اخذ مدرك ديپلم يا پيش دانشگاهي بصورت داوطلب آزاد بشرط نداشتن غيبت واجد شرايط ادامه تحصيل مي باشند.

لازم به ذكر است : فارغ التحصيلان ديپلم ويا پيش دانشگاهي غير غايب متولد سال هاي قبل ، مشروط بر اينكه ديپلم رشته هاي فني - حرفه اي و كارودانش را حداكثر تا پايان 22 سالگي و پيش دانشگاهي را تا پايان 24 سالگي به اتمام رسانيده باشند نيزمجاز به ادامه تحصيل مي باشند.

اين اطلاعيه افزود : دانشجويان اخراجي مجاز به ادامه تحصيل تا پايان خدمت يا اخذ معافيت دائم نمي باشند بجز افرادي كه قبل از ورود به سن مشموليت اخراج شده اند ، همچنين دانشجويان مقاطع كارشناسي و بالاتر پيوسته كه  پس از انصراف يا اخراج از دانشگاه به عنوان  فارغ التحصيل در مقطع پائين تر شناخته مي شوند، مجاز به ادامه تحصيل تا پايان خدمت دوره ضرورت يا اخذ معافيت دائم نيستند.

 قابل ذكر است : مشمولان مجاز به تحصيل مجدد در مقطعي كه قبلا از آن فارغ التحصيل شده اند ، نمي باشند.

همچنين تحصيل فارغ التحصيلان مقاطع دكتري پزشكي در دوره تخصصي پزشكي ، بشرط عدم ورود به غيبت نيز بلامانع مي باشد.

قابل ذكر است: تحصيل همزمان با خدمت (حتي در صورت تاييد دانشگاه ) مجاز نبوده و براي اينگونه دانشجويان معافيت تحصيلي صادر نخواهد شد.

شايان ذكر است : فارغ التحصيلان مقطع كارداني مجاز به شروع به تحصيل در مقاطع كارشناسي پيوسته و دكتري پيوسته نبوده و فارغ التحصيلان مقطع كارشناسي مجاز به شروع به تحصيل در مقطع دكتري پيوسته پزشكي ، دندانپزشكي و دامپزشكي نمي باشند.

اين اطلاعيه در خصوص شرايط ادامه تحصيل دانشجويان انصرافي اعلام داشت : دانشجويان در طول تحصيل ، فقط يكبار مجاز به انصراف در سنوات قانوني بوده و حداكثر تا يكسال بعداز تاريخ انصراف نيز در صورت قبولي مجازبه ادامه تحصيل مي باشند.

همچنين شرايط انتقال دانشجو به اين نحو مي باشد: انتقال دانشجويان از دانشگاه به دانشگاه ديگر (بدون شركت در آزمون ) صرفا در همان مقطع و همان رشته تحصيلي امكان پذير است ودر صورتيكه تمايل به تغيير رشته و مقطع تحصيلي داشته باشد شامل ضوابط دانشجويان انصرافي خواهد شد.


برچسب‌ها: سربازي, كنكور, معافيت تحصيلي
نوشته شده در بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۱ توسط ابوالقاسم مستقيمي
جانشين اداره منابع انساني ستادكل نيروهاي مسلح تسهيلات پيش‌بيني شده براي ادامه تحصيل دانشجويان مقاطع مختلف و انصرافي كه تاكنون به خدمت سربازي اعزام نشده‌اند را تشريح كرد.
سردار موسي كمالي با اشاره به برداشته‌شدن شرط پذيرش از طريق كنكور براي بهره‌مندي دانشجويان از معافيت تحصيلي گفت:‌ در قانون جديد سربازي، شرط عبور از كنكور براي بهره‌مندي از معافيت تحصيلي برداشته شده و در حال حاضر نيز هر يك از مشمولان در صورتي كه وارد غيبت نشده باشند، مي‌توانند با ثبت‌نام در دانشگاه‌ها، نسبت به اخذ معافيت تحصيلي اقدام كنند. 

جانشين اداره منابع انساني ستادكل نيروهاي مسلح ادامه داد: در قانون قديم به دانشجوياني كه از طرقي به جز كنكور وارد دانشگاه مي‌شوند، معافيت تحصيلي تعلق نمي‌گرفت و همين امر باعث مي‌شد كه برخي دانشگاه‌ها، مانند دانشگاه آزاد اسلامي با هزينه‌هايي بالا، اقدام به برگزاري كنكور كنند كه تصويب اين قانون به نفع آنها نيز شد. 

به گفته كمالي در اين قانون همچنين مشكل آن دسته از دانشجوياني كه در پرديس‌هاي بين‌المللي دانشگاه‌هاي مختلف دولتي در مناطقي نظير كيش، چابهار، قشم و ... پذيرفته شده و به دليل عدم‌اطلاع كافي از قوانين وارد غيبت از سربازي شده بودند نيز حل شد. 

امكان ادامه تحصيل دانشجويان تا دكتراي تخصصي


وي همچنين با اشاره به اينكه در قانون جديد امكان ادامه تحصيل و صدور معافيت تحصيلي براي دانشجويان مقطع دكتري تا سطح تخصص فراهم شده است به ايسنا گفت: در گذشته تنها دانشجويان مي‌توانستند تا دكتراي عمومي از معافيت تحصيلي بهره بگيرند و براي ادامه تحصيل بايد ابتدا به سربازي اعزام مي‌شدند كه در قانون جديد، اين مسئله نيز حل شد. 

به گفته كمالي از ديگر تسهيلاتي كه در اين قانون براي دانشجويان مصوب شده، امكان انصراف از تحصيل براي يكبار و تحصيل در رشته دلخواه است. 

جانشين اداره منابع انساني ستادكل نيروهاي مسلح اضافه كرد: دانشجويان انصرافي در صورتي كه بخواهند در مقطع جديد ادامه تحصيل بدهند، مدت بهره‌مندي از معافيت تحصيلي براي آنان از نو محاسبه مي‌شود و سال‌هاي قبل در مدت بهره‌مندي‌اش از معافيت تحصيلي تاثيري نخواهد داشت. 

تسهيل شرايط خروج از كشور دانشجويان

كمالي با بيان اينكه در گذشته قوانين سختي براي خروج دانشجوياني كه به سربازي نرفته‌اند از كشور وجود داشت به ايسنا گفت: در حال حاضر مشمولان ليسانس به بالا با تاييد وزارت علوم و سپردن وثيقه‌اي كه مقدار آن از سوي سازمان وظيفه عمومي ناجا تعيين مي‌شود، مي‌توانند به راحتي از كشور خارج شوند. 

وي افزود:‌در حال حاضر مقدار اين وثيقه در حدود، 150 ميليون ريال است. 

فرصت يكساله به مشمولان ديپلم به بالا

جانشين اداره منابع انساني ستادكل نيروهاي مسلح، با اشاره به تسهيلات در نظر گرفته شده براي امكان ادامه تحصيل مشمولان نيز، اظهاركرد: در حال حاضر هر فرد ذكور داراي مدرك تحصيلي ديپلم و بالاتر از آن يكسال فرصت دارد تا براي قبول‌شدن در مقطع بالاتر درس بخواند يا به خدمت سربازي اعزام شود. 

كمالي ادامه داد: با اين قانون ديگر فردي بهانه‌اي نخواهد داشت كه فرصت كافي براي مطالعه دروس نداشته است.


برچسب‌ها: سربازي, كنكور, معافيت تحصيلي
نوشته شده در هجدهم شهریور ۱۳۹۱ توسط ابوالقاسم مستقيمي
ارسال به دوستان
معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی اعلام کرد:
شرط ادامه تحصیل فارغ التحصیلان دیپلم و پیش دانشگاهی در دانشگاه

خبرگزاری فارس: معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی گفت: فارغ التحصیلان دیپلم و پیش دانشگاهی چنانچه ظرف مدت یکسال از تاریخ فراغت در مقطع متوسطه در دانشگاه پذیرفته شوند با اخذ معافیت تحصیلی می‌توانند به تحصیل ادامه دهند.

خبرگزاری فارس: شرط ادامه تحصیل فارغ التحصیلان دیپلم و پیش دانشگاهی در دانشگاه

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سرهنگ محمدرضا اکبر حلوایی درباره شرط ادامه تحصیل فارغ التحصیلان دیپلم و پیش دانشگاهی در دانشگاه اظهار داشت: براساس قانون خدمت وظیفه عمومی، فارغ التحصیلان دیپلم و پیش دانشگاهی چنانچه ظرف مدت یک‌سال از تاریخ فراغت از تحصیل در مقطع متوسطه در دانشگاه پذیرفته شوند با اخذ معافیت تحصیلی می‌توانند به تحصیل خود ادامه دهند.

وی افزود: چنانچه تاریخ پذیرش آنان در دانشگاه پس از گذشت یکسال از تاریخ اخذ دیپلم یا پیش دانشگاهی باشد، مجاز به تحصیل نخواهند بود.

اکبر حلوایی اظهار داشت: با توجه به اینکه قانون مذکور در آبان سال 90 تصویب و به مورد اجرا گذاشته شده است لذا آن دسته از مشمولانی که در خرداد ماه سال 90 موفق به فراغت از تحصیل در مقطع متوسطه شده‌اند و در مهلت معرفی یک‌ساله (تا پایان خرداد ماه امسال ) وضعیت خدمتی خویش را مشخص کرده و وارد غیبت نشده‌اند، در صورتیکه تا پایان شهریور ماه 91 در دانشگاه پذیرفته شوند، می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

این مقام مسئول ملاک پذیرش در دانشگاه را برای کسانی که از طریق آزمون سراسری شرکت کرده‌اند، تاریخ اعلام نتایج قطعی آزمون و برای کسانی که بدون آزمون سراسری در دانشگاه پذیرفته می‌شوند تاریخ ثبت نام در دانشگاه اعلام کرد.

اکبر حلوایی، شرط برخورداری از معافیت تحصیلی را نداشتن غیبت عنوان و تاکید کرد: مشمولانی که وارد غیبت شده باشند مجاز به تحصیل نیستند و معافیت تحصیلی برای آنان صادر نخواهد شد.

وی درباره ادامه تحصیل سربازان در حال خدمت اظهارداشت: این قبیل افراد چنانچه در رشته‌های کارشناسی و بالاتر پذیرفته شوند به شرط نداشتن غیبت از خدمت ترخیص خواهند شد و در صورت پذیرش در رشته‌های مقطع کاردانی مجاز به تحصیل نیستند.


برچسب‌ها: اعزام به خدمت, سربازي
نوشته شده در شانزدهم شهریور ۱۳۹۱ توسط ابوالقاسم مستقيمي
 سوالات و پاسخهاي مربوط به معرفي واعزام مشمولان 

با توجه به تغييراتي كه در قانون وظيفه عمومي صورت گرفته، سن مشموليت در حال حاضر چه سني است؟ جواب : برابر ماده (2) قانون خدمت وظيفه عمومي، هر فرد ذكور ايراني در ماهي كه طي آن ماه به سن 18سال تمام مي‌رسد مشمول مقررات خدمت وظيفه عمومي است.

چه مداركي نشان‌دهنده رسيدگي به وضع مشموليت افراد مي‌باشد؟

 جواب:مدارك زير نشان‌دهنده رسيدگي به وضع مشموليت افراد بوده و دارندگان آن مي‌توانند حسب مورد از خدمات موضوع ماده 10 قانون وظيفه عمومي بهره‌مند شوند:

الف: كارت پايان خدمت دوره ضرورت. 
 ب : كارت معافيت دايم.
 پ : برگ معافيت موقت در مدت اعتبار آن.
 ت : برگ آماده به‌خدمت بدون غيبت در مدت اعتبار آن.
 ث گواهي اشتغال به تحصيل (معافيت تحصيلي) در مدت اعتبار آن.
 ج : گواهي اشتغال به خدمت براي كاركنان وظيفه.
 چ : گواهي اشتغال به خدمت براي كاركنان نيروهاي مسلح و افراد متعهد خدمت در دستگاه‌هاي غيرنظامي.
 ح :گواهي صادره از واحدهاي وظيفه عمومي.

 افرادي كه ترك تحصيل كرده و يا زير سن مشموليت ديپلم مي‌گيرند، در چه زماني بايد خودشان را براي خدمت سربازي معرفي كنند؟

جواب : اين دسته از افراد پس از رسيدن به 18 سالگي تمام، شش ماه مهلت دارند كه خود را معرفي كنند در غير اين صورت وارد غيبت مي‌شوند مگر اينكه در مهلت شش ماه، در دانشگاه قبول شده و وارد دانشگاه شوند.

 افرادي كه در حين تحصيل به سن مشموليت مي‌رسند بايد چه اقدامي انجام دهند؟

جواب : افرادي كه در حين تحصيل به سن مشموليت مي‌رسند، تا زماني كه برابر مقررات به تحصيل خود ادامه مي‌دهند براي آنان معافيت تحصيلي صادر شده و از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف مي‌باشند.

 دانش‌آموزان و دانشجويان در چه زماني بايد خود را براي انجام خدمت سربازي معرفي نمايند؟

جواب : دانش‌آموزان و دانشجويان مشمول در صورت ترك تحصيل، انصراف، اخراج يا فراغت از تحصيل بايد حداكثر ظرف مدت يك سال خود را براي انجام خدمت سربازي معرفي نمايند مگر اينكه در مهلت يك‌ساله بعد از فراغت از تحصيل، در دانشگاه قبول شده و وارد دانشگاه شوند.

 مصاديق غيبت كدامند؟ به عبارتي در چه صورتي افراد وارد غيبت مي‌شوند؟

 جواب : مشمولين خدمت وظيفه عمومي كه براي رسيدگي و يا اعزام احضار مي‌شوند چنانچه در مهلت يا موعد مقرر خود را معرفي نكنند غايب شناخته مي‌شوند. موارد غيبت به شرح زير مي‌باشد:

 الف :افرادي كه پس از رسيدن به سن 18 سال تمام، ظرف مدت شش ماه خود را معرفي نكنند (اين بند شامل افرادي مي‌شود كه قبل از سن مشموليت ترك تحصيل كرده و يا ديپلم گرفته باشند و در مهلت 6ماهه معرفي، وارد دانشگاه نشده باشند).

  ب :دانش‌آموزان و دانشجويان مشمولي كه پس از ترك تحصيل، انصراف، اخراج و يا فراغت از تحصيل، ظرف مدت يك سال خود را معرفي نكرده باشند.

پ :مشموليني كه معافيت موقت دريافت داشته و پس از انقضاء مدت اعتبار، ظرف يك ماه خود را براي تجديد رسيدگي معرفي نكنند.

 ت : كاركنان نيروهاي مسلح و متعهدين خدمت در دستگاه‌هاي غير نظامي كه پس از استعفاء يا بركناري، ظرف مدت 6 ماه خود را معرفي نكنند.

 ث :دانش‌آموزان و دانشجويان مشمول كه مدت تحصيل آنان بيش از سقف مجاز به طول انجاميده باشد.

 ج :مشمولاني كه براي آنان برگ آماده به خدمت صادر شده ولي در موعد اعزام حاضر نشوند.

 فرزند من متولد 18/6/1373 مي‌‌باشد وي از چه تاريخي وارد سن مشموليت مي‌شود؟

 جواب : فرزند شما در 18 سالگي تمام يعني از تاريخ 1/6/1391 به سن مشموليت خواهد رسيد.

براي تمديد تاريخ اعزام بايد چگونه اقدام نمايم؟

جواب :شما بايد براي ثبت درخواست تمديد تاريخ اعزام، به يكي از دفاتر پليس + 10 در شهرستان محل سكونت خود مراجعه كنيد. درخواست شما توسط وظيفه عمومي بررسي مي‌شود چنانچه داراي معاذير موجه براي تعويق اعزام باشيد، ‌اعزام شما به تعويق خواهد افتاد. در هر حال پس از گذشت 48 ساعت براي اطلا‌ع از نتيجه درخواست خود مجدداً به دفتر پليس‌+ 10 مراجعه نماييد.

 افرادي كه متقاضي خدمت در سازمانها در قالب امريه سربازي هستند بايد از چه طريقي اقدام نمايند؟

جواب : اين افراد بايد در مهلت معرفي يك ساله كه بعد از فارغ‌التحصيلي از دانشگاه در اختيار دارند ‌درخواست خود را به سازمان مربوط ارايه دهند و در صورت موافقت آن سازمان، حداقل دو ماه قبل از پايان مهلت يك ساله معرفي و متناسب با تاريخ پذيرش امريه،‌ درخواست اعزام خود را از طريق دفتر پليس + 10 ثبت نمايند.

 متولدين 1372 بر اساس قانون جديد وظيفه عمومي تا چه تاريخي مهلت دارند خود را معرفي كنند؟

جواب : با توجه به اينكه با اجراي قانون جديد، ‌سن مشموليت و تاريخ معرفي مشمولان با تغييراتي مواجه شده است و ممكن است بعضي از مشمولان به خصوص مشمولان متولد 1372 به دليل عدم آگاهي از مقررات جديد  وارد غيبت شوند لذا به مشمولان متولد 72 اعم از ديپلم و زير ديپلم چند ماه فرجه ارفاقي براي معرفي داده شده است. بنابراين اين دسته از مشمولان حداكثر تا 31/6/91 مهلت دارند خود را معرفي نمايند در غير اين صورت وارد غيبت خواهند شد. ضمناً مشمولاني كه متولد 72 هستند و در دي‌ماه 90 ديپلم يا پيش‌دانشگاهي گرفته‌اند برابر قانون جديد، بعد از فراغت از تحصيل (اخذ ديپلم يا پيش‌دانشگاهي) يك سال مهلت معرفي دارند.

منبعhttp://police.ir


برچسب‌ها: سربازي, كنكور, اعزام به خدمت
نوشته شده در بیست و دوم مرداد ۱۳۹۱ توسط ابوالقاسم مستقيمي
طبق استعلامي كه اخيرا از نظام وظيفه داشتم مهلت معرفي فارغ التحصيلان دانشگاهي به سربازي طبق قانون جديد 6 ماه ميباشد 

سوال و جواب در زير آمده است 

 منبع :  http://www.police.ir/portal/Home/Default.aspx?CategoryID=87c926d3-4345-4c75-ad1b-5a4ad8f171ea


كد پيگيري


 در تغييرات قانون جديد نظام وظيفهكه اخيرا منتشر شده مهلت فوق تا يك سال افزايش يافته است در قانون آمده : 
ماده 34
تبصره 1 :مهلت معرفي مشمولين مذكورحداكثر يك سال پس از ترك تحصيل انصراف اخراج و فراغت از تحصيل است 
شما مي توانيد قانون وظيفه عمومي با اصلاحات را در اينجا دانلود كنيدنوشته شده در شانزدهم بهمن ۱۳۹۰ توسط ابوالقاسم مستقيمي
سرباز معلم برای خزاسان رضوی

در ادارات آموزش و پرورش خراسان رضوی اعلام شده:

برای سال تحصیلی  92 از بین فارغ التحصیلان لیسانس و فوق دیپلمی که تاریخ اعزام آنها90/12/1 و91/2/1و91/4/1و رشته آنها

آموزش ابتدایی - ریاضی و آمار متوسطه-کامپیوتر -دینی و قرآن راهنمایی - فیزیک متوسطه - مکانیک خود رو -ریاضیات راهنمایی -الکترونیک -علوم تجربی راهنمایی- تاسیسات

باشد می پذیرد . داوطلبان باید به کارشناسی آمار و فناوری ادارات آموزش وپرورش مناطق مزاجعه کنند . به احتمال زیاد در سایر استانها نیز به همین منوال عمل می شودنوشته شده در هشتم بهمن ۱۳۹۰ توسط ابوالقاسم مستقيمي
ضوابط ثبت نام مشمولان در دانشگاه ها وموسسات آموزش عالي

1- متولدين 1372 به شرط اخذ ديپلم و پيش دانشگاهي به صورت حضوري يا غيرحضوري.

2- متولدين سال 1371 به شرط اخذ ديپلم و پيش دانشگاهي به صورت حضوري.

تبصره- متولدين نيمه دوم سال 1371 كه ديپلم يا پيش دانشگاهي را به صورت غيرحضوري اخذ كرده باشند نيز مجاز به تحصيل مي باشند. بقيه مطالب را در ادامه مطلب بخوانيدادامه مطلب
نوشته شده در بیستم دی ۱۳۹۰ توسط ابوالقاسم مستقيمي

به گزارش خبرآنلاین؛ تاکنون اخبار متفاوتی از تغییرقانون نظام وظیفه و معافیتها ابلاغ می شد تا اینکه سرانجام رئیس جمهور قانون اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی را برای اجرا ابلاغ کرد.
بر اساس این قانون، هر فرد ذکور ایرانی در ماهی که طی آن ماه به سن هجده سال تمام می‌رسد مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی است.

بر اساس این قانون، هر فرد ذکور ایرانی در ماهی که طی آن ماه به سن هجده سال تمام می‌رسد مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی است.

مدت خدمت دوره ضرورت (24) ماه است و درصورتی‌که مشمولان مازاد و یا کمتر از تعداد مورد نیاز باشد ستادکل با کسب اجازه از فرماندهی‌کل آن را به کمتر یا بیشتر از مدت دوره ضرورت تغییر می‌دهد و همه مشمولین قادر به خدمت و بلامانع، به خدمت دوره ضرورت اعزام می‌شوند و پس از فرا گرفتن آموزش‌های نظامی لازم در ابتداء خدمت، بقیه خدمت دوره ضرورت را انجام می‌دهند. بقيه مطالب را در ادامه مطلب بخوانيدادامه مطلب
نوشته شده در پنجم دی ۱۳۹۰ توسط ابوالقاسم مستقيمي

دانش‌آموزان نخبه از خدمت دوره ضرورت معاف نمی‌شوند

سرهنگ محمدرضا اکبرحلوایی گفت: دانش‌آموزان نخبه افرادی هستند که در المپیادهای علمی، جهانی و بین‌المللی یا داخلی جزء نفرات برگزیده اول تا سوم باشند که برابر مقررات موجود هیچ‌یک از مشمولان بدلیل شناخته‌شدن به عنوان نخبه از خدمت دوره ضرورت معاف نمی‌شوند.

وی به امتیازات مشمولان نخبه اشاره کرد و گفت: امتیازاتی نظیر ایجاد تسهیلات برای تحصیل در مقاطع بالاتر در داخل و خارج از کشور، مساعدت در خروج از کشور برای شرکت در همایش‌ها، امکان استخدام در سازمان‌ها قبل از انجام خدمت دوره ضرورت، بهره‌مندی از کسر خدمت سربازی در حین تحصیل در قبال ارائه پروژه‌های تحقیقاتی مورد تایید ستادکل نیروهای مسلح، همچنین تعویق در زمان اعزام به خدمت برای آنان در نظر گرفته می‌شود.

معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی افزود: نخبگانی که با مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر پروژه‌های تحقیقاتی مورد نیاز درسطح ملی یا نیروهای مسلح را به انجام برسانند با تایید مراجع ذیربط به عنوان کسر از خدمت دوره ضرورت آنان محسوب و پس از طی دوره آموزش نظامی کارت پایان خدمت دریافت خواهند کرد.

وی گفت: پروژه‌های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این قبیل اشخاص چنانچه دارای حوزه‌های تعیین شده نباشد در شمول کسر خدمت قرار نمی‌گیرد.

حلوایی گفت: نخبگان مرتبط با بنیاد ملی نخبگان به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح معرفی و با معرفی این بنیاد به وظیفه عمومی می‌توانند از امتیازات لحاظ شده بهره‌مند شوند.


نوشته شده در سی ام آذر ۱۳۹۰ توسط ابوالقاسم مستقيمي

پذیرش سرباز معلم؛ به زودی

شریف زاده به خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت : پیرو هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح ، دانش آموختگان سال ۸۸ مراکز تربیت معلم که خدمت سربازی نرفته اند در همه مناطق کشور به استثنای شهر تهران می توانند به عنوان سرباز معلم فعالیت کنند.

وی تصریح کرد : حائزان شرایط از اواخر آبان می توانند برای ارائه مدارک لازم به مراکز پلیس+ ۱۰ مراجعه کنند تا برای آنان دفترچه آماده به خدمت صادر شود.

معاون مرکز برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش افزود: نیروهای داوطلب سرباز معلم از اول تیر ۹۱ با حضور در دوره ای تخصصی به مدت دو ماه ، آموزش های لازم را کسب می کنند و از اول شهریور سال آینده برای فعالیت در مدارس ساماندهی می شوند.

http://www.sarbazi.us/?p=1838  منبعl 

در دور جدید از پذیرش سرباز معلم ، اولویت به دانش آموختگان مراکز تربیت معلم در سال ۸۸ داده شده است.


   


نوشته شده در بیست و یکم مهر ۱۳۹۰ توسط ابوالقاسم مستقيمي

شرایط پذیرش «سربازمعلم» اعلام شد

معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان اینکه امسال در حدود ۵۳۰۰ نفر به عنوان سربازمعلم در مراکز آموزش و پرورش کشور مشغول به خدمت می‌شوند، گفت: تعداد این سهمیه هرساله بنا به درخواست سازمان آموزش و پرورش و تشخیص ستاد کل نیروهای مسلح تعیین می‌شود.

سرهنگ رحمان علیدوست در گفت‌وگو با ایسنا افزود: سربازمعلم، مشمولانی هستند که بر اساس علاقه‌مندی خود برای خدمت در آموزش و پرورش به ادارات این سازمان در سراسر کشور مراجعه می‌کنند و پس از ارائه درخواست، مراحل گزینش و انتخاب این افراد از سوی سازمان آموزش و پرورش انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال جاری حدود دو هزار نفر از مشمولان دارای مدرک دیپلم و مابقی از مشمولان دارای مدرک کاردانی و کارشناسی گزینش می‌شوند به ایسنا گفت: این دسته از مشمولان با رعایت ضوابط و شرایط ابلاغ شده از طریق مرکز آموزش و پرورش استان‌ها پذیرش می‌شوند.

به گفته معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه‌عمومی ناجا، نداشتن غیبت، عضویت در بسیج و عدم سوء سابقه از شرایطی است که درخواست‌کنندگان برای سربازمعلمی باید دارا باشند و در استان‌های دارای درخواست بالا عضویت در خانواده شهدا و ایثارگران نیز احتمال پذیرش مشمولان را افزایش می‌دهد.

علیدوست ادامه داد: پس از طی مراحل گزینش در آموزش و پرورش هر استان، اسامی مشمولان واجد شرایط در اردیبهشت‌ماه هر سال به ستاد کل نیروهای مسلح تحویل داده می‌شود و ستاد هم با در نظر گرفتن سهمیه پیش‌بینی شده و انجام تحقیق، اسامی افراد تایید شده را به سازمان وظیفه عمومی ارائه می‌کند.

وی با بیان اینکه آمار پذیرش سرباز در آموزش و پرورش بیشتر از سایر دستگاه‌های دولتی است، درباره متقاضیان دارای مدرک تحصیلی دیپلم تصریح کرد: پس از موافقت با درخواست این افراد، آنان در تاریخ ۱۸ خرداد هر سال به مراکز آموزشی سپاه در کرمانشاه و نیشابور اعزام می‌شوند و پس از طی مراحل آموزشی در مهرماه همان سال در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرند.

علیدوست با بیان اینکه شرایط برای مشمولان دارای مدرک دانشگاهی کاردانی و کارشناسی نیز به همین صورت است به ایسنا گفت: مشمولان با تاریخ اعزام اسفند سال قبل و اردیبهشت و تیرماه همان سال نیز پس از پذیرش در اول تیرماه هر سال به مراکز آموزشی سپاه اعزام می‌شوند.

معاون احضار و اعزام وظیفه عمومی ناجا، با تاکید بر اینکه صدور کارت پایان خدمت برای این دسته از مشمولان، منوط به انجام تعهد کامل از سوی آنان است، افزود: این افراد نمی‌توانند به محض پایان دوران خدمت خود کارت خود را تحویل بگیرند بلکه باید تا پایان سال تحصیلی در مراکز آموزشی مربوطه خدمت کنند اما بعد از اتمام خدمت حقوق این افراد به صورت روزمزد به آنها پرداخت می‌شود.

http://www.sarbazi.us/?p=1790
منبع 


نوشته شده در سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ توسط ابوالقاسم مستقيمي

سرهنگ محمدرضا اکبرحلوایی گفت: فارغ التحصیلان مقاطع دانشگاهی فقط مجاز به شرکت در آزمون مقطع تحصیلی بالاتر بوده و سازمان وظیفه عمومی ناجا برای مشمولان فارغ التحصیل در صورت قبولی مجدد در همان مقطع،معافیت تحصیلی صادر نخواهد کرد.

وی افزود: فارغ التحصیلان مقطع کاردانی فقط در آزمون های کارشناسی ناپیوسته می توانند شرکت نمایند و در صورت شرکت در آزمون های دوره کارشناسی پیوسته میبایست رشته تحصیلی آنان در دوره کاردانی با رشته تحصیلی دوره کارشناسی پیوسته آنها هم نام باشد. در صورت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته که هم نام با مقطع کاردانی مشمول باشد، سنوات تحصیلی دوره کاردانی آنان از سنوات مقطع کارشناسی پیوسته کم می شود.

http://www.sarbazi.us/?p=1730 منبع


نوشته شده در سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ توسط ابوالقاسم مستقيمي

                                                            عدم حضور مشمول در روز اعزام به منزله غیبت ا

سردار صدرالسادات درخصوص مراحل اعزام به خدمت مقدس سربازی گفت: پس از تحویل مدارک اعزام از سوی مشمول به یکی از دفاتر پلیس + ۱۰، حداکثر بعد از ۲۰ روز، برگه اعزام به خدمت که تاریخ اعزام در آن مشخص شده از طریق پست به آدرس مشمول ارسال خواهد شد.

وی افزود: مشمولان می بایست در صورت عدم دریافت برگه اعزام در دوره زمانی ذکر شده، به اداره وظیفه عمومی محل سکونت خود مراجعه و برگه اعزام را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه، حداقل یک هفته قبل از تاریخ اعزام، برگه ای با عنوان «برگه اعلام محل مراجعه مشمولان» که کد مرکز آموزش در آن درجه شده از طریق پست به آدرس مشمول ارسال می شود، افزود: مشمولان در صورت عدم دریافت این برگه می بایست در ساعت مقرر روز اعزام، به همراه برگه اعزام به معاونت وظیفه عمومی استان مربوطه مراجعه و برگه فوق را دریافت کنند.

به گفته، رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، پس از تعیین کد مرکز آموزش و صدور برگه اعلام محل مراجعه مشمولان، امکان تمدید موعد اعزام و تغییر کد محل آموزش وجود ندارد، البته به جز درموارد خاص و معاذیر قانونی.

صدرالسادات در پاسخ به سئوال خبرنگار ما مبنی بروضعیت مشمول، در صورت قبولی او در دانشگاه، پس از دریافت برگه اعزام، اظهار داشت: چنانچه مشمول پس از دریافت برگه اعزام و قبل از موعد اعزام، وضعیت جدیدی برای او ایجاد شود، مثلا در دانشگاه قبول و یا واجد یکی از معافیت ها شود، می بایست مراتب را به وظیفه عمومی شهرستان محل سکونت خود اعلام کند.

وی، تاکید کرد: عدم حضور مشمول در روز اعزام برابر ساعت، تاریخ و مکان تعیین شده، به منزله غیبت است و مشمول با سه ماه اضافه خدمت در اولین دوره یا دوره های بعدی اعزام به خدمت، اعزام خواهد شد.

این مقام انتظامی همچنین، تصریح کرد: تعیین یگان خدمتی سربازان پس از اتمام دوره آموزشی، به عهده نیروهای مسلح می باشد، بنابراین سربازان از مراجعه به مراکز وظیفه عمومی برای تعیین یگان خدمتی یا جابجایی یگان، خوداری کنند.

سردار صدرالسادات، همچنین درخصوص مشولان متقاضی خدمت دردستگاه های دولتی در قالب امریه، گفت: اینگونه مشمولان باید حداقل دوماه قبل از موعد اعزام، درخواست خود را به سازمان یا نهاد مربوطه ارایه دهند و برای اطلاع از نتیجه کار، تنها به سازمان های درخواست کننده امریه، مراجعه کنند.

وی همچنین یادآور شد: مشولانی که دارای سابقه خدمت قبلی هستند، برای ادامه خدمت، به یگان قبلی معرفی می شوند و در صورت مشاهده هرگونه مغایرت، مراتب را به وظیفه عمومی شهرستان یا استان محل سکونت خود اعلام کنند .


منبع :http://www.sarbazi.us/?p=1286نوشته شده در چهارم آذر ۱۳۸۹ توسط ابوالقاسم مستقيمي
مشمول كيست؟

ماده 2 قانون خدمت وظيفه عمومي :

هر فرد ذكور ايراني از اول فروردين ماه سالي كه طي آن وارد سن 19 سالگي مي شود مشمول مقررات خدمت وظيفه عمومي خواهد شد و مشمول ناميده مي شود

توضيح اينكه افراد ذكور ايراني از اول فروردين ماه سالي كه طي آن سال وارد سن 19 سالگي مي شوند براي روشن شدن وضع مشموليت خود احضار خواهند شد.

سال احضار = سال تولد+18

مثال  1386 =1368+18

ب: افرادي كه جهت انجام خدمت دوره ضرورت بلامانع تشخيص داده شوند در طي سالي كه به سن 19 سال تمام مي رسند به خدمت دوره ضرورت اعزام خواهند شد.

سال اعزام = سال تولد +19

 مثال  1387=1368+19

 حذف محدوديت 6 ماهه معافيت تحصيلي مشمولان قانون خدمت وظيفه عمومي

ه موجب مقررات قانون خدمت وظيفه عمومي كليه مشمولان فوق ديپلم و بالاتر حداكثر 6 ماه پس از فراغت از تحصيل مهلت دارند تا خود را جهت انجام دوره ضرورت معرفي نمايند و چنانچه در مدت فوق ( 6 ماه پس از فراغت از تحصيل ) در مقطع بالاتر پذيرفته شوند مجاز به ادامه تحصيل خواهند بود.

نظر به اين كه عده اي از مشمولان وظيفه پس از مدت زمان 6 ماه در دانشگاه پذيرفته مي شوند لذا قادر به ادامه تحصيل نخواهند بود . از آنجاكه اين امر مشكلاتي را براي عده‌اي از جوانان ايجاد كرده بود حسب پيشنهاد سازمان وظيفه عمومي به ستاد كل نيروهاي مسلح و موافقت مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا محدوديت فوق براي ادامه تحصيل حذف گرديد.بر اين اساس كليه مشمولان فوق ديپلم و بالاتر حداكثر تا 6 ماهه پس از فراغت از تحصيل خو را جهت انجام خدمت دوره ضرورت معرفي نمايند و مرتكب غيبت نشوند.ليكن خارج از مدت 6 ماهه در دانشگاه پذيرفته شوند از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند شد .

كساني كه قبلاً به خدمت اعزام شده و در حال خدمت هستند نيز شامل اين مصوبه بوده و از خدمت ترخيص خواهند شد.

 نحوه انتقال دانشجويان از دانشگاهي به دانشگاه ديگر

1- با رعايت ماده16 آئين نامه اجرائي و توافق دو دانشگاه مبدا و مقصد

2- بدون شركت در آزمون

3- رعايت سقف سنوات تحصيلي
4- درخواست اعلام انتقال به سازمان وظيفه عمومي

سقف مدت مجاز تحصيل دانشجويان

سقف مدت مجاز تحصيل دانشجويان در دانشگاهها و در مقاطع تحصيلي مختلف به شرح زير است:

كارداني................................................................   3 سال

كارشناسي ناپيوسته..............................................  3 سال

كارشناسي ارشد ناپيوسته......................................  3 سال

دكتري ناپيوسته ..................................................... 3 سال

كارشناسي پيوسته ............................................... 6 سال

كارشناسي ارشد پيوسته ....................................... 8 سال

دكتري پزشكي پيوسته ........................................... 8 سال

 

لازم به ذكر است پس از فارغ التحصيلي ظرف مدت 6 ماه و يا در صورت انصراف از تحصيل و يا اخراج از دانشگاه ظرف 4 ماه بايستي وضعيت

خدمت وظيفه عمومي خود را مشخص نمائيد

 منبع:http://www.police.ir/portal/home/default.aspx?categoryid=a1e98947-f745-40c1-83c2-578db36d1e55


نوشته شده در سی و یکم شهریور ۱۳۸۹ توسط ابوالقاسم مستقيمي

مشمولان غایب چه کسانی هستند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس، کارشناسان سازمان وظیفه عمومی در پرسش و پاسخ با شهروندان در خصوص مشولان غایب اینگونه توضیح دادند:

۱- مشمولان خدمت وظیفه عمومی که برای رسیدگی و یا اعزام احضار می شوند و لیکن در مهلت مقرر که از طرف سازمان وظیفه عمومی اعلام گردیده خود را معرفی ننمایند.

۲- . دارندگان معافیت موقت چنانچه حداکثر پس از یک ماه از خاتمه مدت اعتبار خود را معرفی نکنند.

۳- دارندگان برگه اعزام به خدمت چنانچه در موعد اعزام تعیین شده خود را معرفی نکنند.

۴- مشمولان دیپلم و پیش دانشگاهی حضوری در صورتیکه در مهلت هایی که با توجه به تاریخ تولد و زمان اخذ مدرک تحصیلی که در دفترچه راهنما تعیین گردیده است مدارک خود را برای معرفی ارسال ننمایند.

۵- مشمولان فارغ التحصیل (فوق دیپلم و بالاتر) چنانچه تا ۶ ماه پس از فراغت از تحصیل خود را معرفی نکنند.

۶- مشمولان انصرافی ،اخراجی و ترک تحصیل نموده از دانشگاهها، چنانچه تا ۴ ماه پس از آن خود را معرفی ننمایند.

۷- مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیش از سقف مجاز تحصیلی ادامه تحصیل داده باشند.

۸- مشمولانی که بصورت داوطلب آزاد (متفرقه) ادامه تحصیل داده و تحصیل آنان تا بعد از موعد قانونی اعزام ادامه داشته باشد.

۹- مشمولانی که در فرجه ی قانونی اقدام به درخواست معافیت پزشکی یا کفالت نموده لیکن رسیدگی به پرونده آنها بدلیل قصور و عدم پیگیری مشمول در خارج از فرجه ی مجاز انجام می شود و پس از بررسی نیز رای هیئت رسیدگی یا شورای پزشکی بر بلا مانع بودن فرد برای اعزام به خدمت سربازی صادر می‌شود.

منبعhttp://www.sarbazi.us/?p=1216 

معافیت تحصیلی

۱- آیا مشمولان غایب مجاز به تحصیل میباشند؟
خیر -هیچ مشمول غایبی مجاز به ادامه تحصیل نمی باشد.

۲- مدت زمان معرفی فارغ التحصیلان دوره کاردانی و بالاتر چند ماه می باشد؟
فارغ التحصیلان مقاطع دانشگاهی حداکثر ظرف ۶ ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر پلیس+۱۰ نسبت به تعیین وضعیت مشمولیت خود اقدام نمایند.

۳- مدت زمان معرفی دانشجویان انصرافی و اخراجی چند ماه می باشد؟
دانشجویان اخراجی ، انصرافی و ترک تحصیل کرده حداکثر ظرف ۴ ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر پلیس+۱۰ نسبت به تعیین وضعیت مشمولیت خود اقدام نمایند.

۴- اعاده به تحصیل دانشجویان انصرافی و اخراجی چگونه می باشد؟
دانشگاه با اعاده به تحصیل دانشجوی اخراجی هماهنگ باشد.
اعاده به تحصیل مشروط به شرکت مجدد در آزمون ورودی نباشد.
از تاریخ انصراف یا اخراج بیش از ۶ ماه نگذشته باشد.
درخواست وی برای معافیتها مورد رسیدگی قرا نگرفته باشد.

بقيه مطلب را در ادامه مطلب بخوانيدادامه مطلب
نوشته شده در سی ام شهریور ۱۳۸۹ توسط ابوالقاسم مستقيمي
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ